الان داری به من از بین
«همه ی غذاها»
پیشنهاد می دی
- - - - -
دیگه حالا بهم غذا از بین
- - - - -
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars با 58 رای
شامی ماسوله
درست کردن این غذا تو رو یاد شمال میندازه

این غذایی که میخوام دستورشو الان واستون بگم یکی از غذاهایی هست که من عاشقشم و هرچی بخورم ازش خسته نمیشم و درست کردن این غذا من رو یاد شمال،مادربزرگم و مهمونی های اون دوران میندازه! مادرجونی آسوده بخواب و روحت شاد! دلم واست تنگ شده!
شاید شما بگید که این غذای خاصی نیست و همون کباب تابه ای خودمونه! چون من این کامنت رو از خیلی ها شنیدم. اما اشتباه نکنید این شامی با کباب تابه ای خیلی فرق داره و از نظر من طعم بهشتی داره! این شامی تو خونواده ما خیلی معروف بود و مامان من تنها کسی بود که میتونست خیلی خوب به عملش بیاره این بود که هرکی میومد خونمون از مامان میخواست که واسش شامی ماسوله درست کنه!
شامی های من هیچوقت به خوبی اون شامی های اصیل نمیشد اما مامان که اومد و من ازش خواستم واسم درست کنه و سر خوب به عمل آوردنش رو یاد گرفتم. این بود که گفتم دستور این شامی باید بره تو وبلاگم! امیدوارم شما هم بپزید و از طعمش لذت ببرید!
مواد لازم:
گوشت گوساله چرخ شده   ۳۰۰ گرم
پیاز بزرگ  ۲ عدد
تخم مرغ  ۲ عدد
نمک،فلفل،زردچوبه،دارچین،زعفران،گلپر
گوجه  به تعداد لازم
پیاز را رنده درشت کنید و داخل گوشت بریزید ادویه ذکر شده را به مقدار فراوان به مواد اضافه کنید و خوب ورز دهید حالا تخم مرغ ها را اضافه کنید و باز هم به مدت ۵ دقیقه ورز بدید. ماهیتابه را باید از قبل داغ کنید و روغن بریزید. حالا از مواد گوشتی به اندازه پرتقال برداشته و در ماهیتابه داغ به صورت گرد پهن کنید بگذارد یک طرفش کامل سرخ بشه بعد برگردونید.
یک نکته مهم اینه که حتما سعی کنید از یک ماهیتابه بزرگ استفاده کنید و همه شامی ها رو باهم داخل ماهیتابه بچینید تا آب پیازی که از شامی ها میاد بیرون به خورد همه بره و شامی ها با روغن و آب پیاز کاملا پخته بشن. شامی رو که داخل ماهیتابه میندازید بعد از اینکه کمی خودش را بست آب میره و جا واسه بقیه شامی ها باز میشه. بعد از اینکه یک طرف شامی ها برشته شد گوجه ها را که ۴ قاچ کردید داخل ماهیتابه بندازید تا سرخ بشن.
وقتی شامی ها آماده شدن روش سماق بپاشید و با برنج زعفرانی،پنیر محلی، کره و ماست نوش جان کنید!

50 دقیقه
-->